Danışma için hafta içi hafta sonu 7/24 arayabilirsiniz.... Danışma Hattımız 0322 4580701
  1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Podomania, Türkiye'de Okullarda Bir İlki Gerçekleştiriyor - Hatay

Podomania Podomania, Türkiye'de Okullarda Bir İlki Gerçekleştiriyor - Hatay

20/10/2010

Podomania Ayak Sağlığı Merkezi tarafından “Sağlıklı nesiller sağlıklı ayaklarla geleceği kucaklar” adlı sosyal sorumluluk projesi Hatay'a bağlı İskenderun ilçesinde bulunan Özel Atalar Kolejinde start aldı.

Okulda eğitim öğretim gören yaklaşık 750 öğrencinin ayak podoğrafilerinin çekildiği etkinlikte Ayak Bakım Uzmanı Nazlı Ekici öğrencilerle yakından ilgilenerek onlara yapılan uygulamanın sonucunda önemli verilere ulaşılacağını ve ayak sağlığının korunması yönünde önlemler alınacağını anlattı. Özel Atalar Kolejinde düzenlenen konferansa yüzlerce öğrenci katılırken öğretmenlerde uzman Nazlı Ekici'den ayak bakımı ve sağlığı hakkında bilgiler alarak merak ettikleri konuları sordu. Okullarda genel olarak göz ve diş gibi birçok konuda sağlık taraması yapıldığına dikkat çeken Özel Atalar Eğitim Kurumları Sosyal İşler ve Kültür Müdürü Jale Doğan, şunları kaydetti:

“Türkiye'de bir ilki okullarımızda gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bugüne kadar okullarımızda çeşitli sağlık kurumlarıyla göz, diş vs gibi konularda taramalar yaptık. Hatta birçok okulda bit taramaları da yapıldı ancak ilk kez insan sağlığı için büyük önem taşıyan ayak konulu konferans verilerek öğrencilerimiz bilgilendirilirken Podomania Ayak Sağlığı Merkezi tarafından öğrencilerimiz ayak taramasından geçiriliyor. Türkiye'de bir ilkin yaşandığı okulumuzda start alan bu projenin bütün okullarda uygulanmasını ve öğrencilerin bilgilendirilmesini diliyorum.”

Hedeflerinin bu çalışmalarla 150 bin öğrenciye ulaşmak olduğunu ifade eden Podomania Ayak Sağlığı Merkezi uzmanlarından Nazlı Ekici de, “Okullara ve çocuklarımıza yönelik başlattığımız ve 'Sağlıklı nesiller sağlıklı ayaklarla geleceği kucaklar' sloganıyla yola çıktığımız konferanslar dizisin ilkini Özel Atalar Kolejinde gerçekleştirdik. Okulda bulunan bütün öğrencilerin ayak podoğrafi çektik. Yapılan bu işlemle çocukların ayaklarındaki düztaban yüksek taban içe basma dışa basma ve taban çökmesi gibi sorunlar tespit edilerek alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriliyor. Yaptığımız ilk kontrollerde çocukların büyük bir ölümünde ortak bir sorun olan mantar, tırnak batması ve siğil gibi sorunlar gördük. Özellikle okulların yeni açılmış olması ve öğrencilerin tatilde steril olmayan havuzlarda zaman geçirmesi bu sorunun oluşmasındaki temel unsurlardan birisidir. Yapılan podoğrafi çekimlerinin sonuçları her öğrenci için özel olarak hazırlanacak raporlarla birlikte ailelerine verilmek üzere okul idarelerine teslim edilecektir” dedi.

Podomania Ayak Sağlığı Merkezleri tarafından hazırlanan ve Özel Atalar Kolejinde startı verilen “Sağlıklı nesiller sağlıklı ayaklarla geleceği kucaklar” adlı sosyal sorumluluk projesinde yapılan sunumda öğrenciler sağlık kurallarına dikkat etmemiş insanlara ait bakımsız ayaklar, tırnak batığı, nasır vs gibi kötü görüntü oluşturan görseller karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Podiatrist Nazlı Ekici, öğrencileri uyararak, “Çocuklar bu sunumda izlediğiniz görünütüler bir korku filminden alınmadı, hayatın gerçekleri bunlar. Eğer sizlerde ayak sağlığınıza dikkat etmezseniz gelecek yaşamda bu sorunlarla boğuşuyor olacaksınız. Oysa bizler Podomania Ayak Sağlığı Merkezi olarak Türkiye'deki bütün çocukların sağlıklı ayaklara kavuşması için kolları sıvadık. Bugün startını verdiğimiz bu çalışmayı Hatay, Adana ve Mersin illeri başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yerine yayacağız. Ben ve diğer uzman arkadaşlarımız davet edildiğimiz bütün okullarda çocuklara ayak sağlığı hakkında bilgi vereceğiz, önlem alınmasında danışmanlık yapacağız” diye konuştu.

Ekici sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler davet edildiğimiz bütün okullara ulaşacağız. Hedefimiz bu yıl 150 bin öğrenciye ulaşmak. Ancak anne ve babalar arzu ederlerse çocuklarının ayak podoğrafisini Adana, İskenderun ve Mersin'de bulunan Podomania Ayak Sağlığı Merkezlerinde çektirebilirler. Konuyla ilgili her türlü bilgiyi internet ortamında www.podomania.com.tr adresinden edinebilirler. Kapılarımız Türkiye'deki bütün çocuklarımıza ücretsiz olarak açıktır. Mutlaka her çocuğun ayak podoğrafisinin çekilmesi gerekir. Merkezlerimizde uzmanlarımız bu işlem için sizleri bekliyor. Podoğrafi sonuçları ayakların sadece mevcut sorunları için değil aynı zamanda ayağın dışındaki uzak eklemlerde de ortaya çıkan sorunların ilk sinyallerini verir.”

Diğer Haberler
Podomania Sosyal Medya
HABER BÜLTENİMİZE KATILIN
Yeniliklerden haberdar olmak ister misiniz?